Step right up! Step right up! (Astuge ligi! Astuge ligi!)

Artikli autor Tonis Prants. Elab Tallinnas, Eestis.

See lugu algab 1850. aastatel Metsikus Läänes. Kullapalavik ja seejärel raudteede ehitamine tõmbas ligi tuhandeid hiinlasi, kes olid kas vabatahtlikud väljarändajad või keda värbasid raudtee-ettevõtted, nagu Central Pacific, Union Pacific või Northern Pacific.

Hiina töölised võtsid kaasa oma kombed ja kuulsad ravimid, sealhulgas maoõli, mis pidi ravima igasuguseid haigusi. Kuna Ameerikas veemadusid ei elanud, tuli õli importida Hiinast, mis tegi selle kalliks.

See oli jumala kingitus paljudele šarlatanidele, kes hakkasid peagi kauplema rändmüüjate poolt müüdava maoõliga. Olete näinud seda trikki vesternides või Lucky Luke’i raamatutes: hobuvanker saabub Metsikus Läänes asuvasse väikesesse külla, müüjaronib puukastile, kutsub rahva kokku, müüb maoõlivõi muud imetoodet, mis lahendab kõikvõimalikke probleeme, ja lahkub seejärel järgmise küla poole.

Tuntuim neist müüjatest oli Clark Stanley oma maoõliga. Kui 1906. aastal võeti vastu puhta toidu ja ravimite seadus (Pure Food and Drug Act), alustas Keemiabüroo, mis oli Toidu ja Ravimiameti (Food and Drug Administration) eelkäija, uuringuid toote tegeliku sisu kohta. Nagu võite arvata, ei olnud Clark Stanley õli koostises maoõli. Järgnes kohtuprotsess ja Clark Stanley võttis süü omaks.

Võiksite arvata, et need lood uskumatutest paranemistest on folkloor, et neil ei ole tänapäevas kohta. Et tänapäeval oleme vähem naiivsed, sest oleme paremini haritud ja informeeritud ning meil on arenenud terav kriitikameel. Internetist on võimalik hõlpsasti ja kohe teavet saada. Me teame, kuidas kontrollida allikaid. Me teame, et mõned on üsna usaldusväärsed, teised aga vähem usaldusväärsed. Paljud meist teavad, kuidas leida ja lugeda teaduspublikatsioone, ja teavad, mis vahe on eelväljaandmisel, mille on talletanudoma valdkonnast lahku läinud teadlane, ja artiklil, mille on avaldanud oma valdkonnas tunnustatud spetsialistide meeskond eelretsenseeritud ajakirjas. Ühesõnaga, et meie ei lange enam maoõli lõksu.

Ja ometi. Fakt on see, et sotsiaalvõrgustikud on muutunud omamoodi uueks Metsikuks Lääneks, kus uued müügimehedkoguvad populaarsust. Üks neist ajab varandust kokku, reklaamides puu- ja köögiviljamahlu kui vähiravimit. Teine väidab, et AIDSi ei ole olemas. Neil on suur hulk jälgijaid, mis aina suureneb, eriti YouTube’is. Praegune tervishoiukriis on nende publikut ainult suurendanud.

Tahan teile täna tutvustada ühte nende müügimeeste kõige tavalisemat petuskeemi. See on pettus, mis seisneb sisuliselt selles, et teid pannakse uskuma, et te puhastate oma maksa ja/või sapipõit kolesteroolist, jääkidest ja kividest, kuigi tegelikult toodate ja väljutate altpoolt ainult seebilaadse koostisega moodustisi.

Seepi mille kaudu???

Seebi retsept on tuntud juba Sumeri ja Babüloonia kuningriikidest alates. See hõlmab rasvase aine (nt oliiviõli) segamist leeliselise lahusega (nt naatriumhüdroksiidiga). Selle retsepti abil saab seepi ise oma kodus valmistada. Kelmuse puhul pannakse teid seepi tootma teie enda soolestikus. Bikarbonaatide rikas kõhunäärmemahl koos magneesiumsulfaadiga toimib leeliselise lahusena. Selleks, et motiveerida kõhunääret tootma suures koguses kõhunäärmemahla, on oluline juua eelnevatel päevadel suures koguses happelist vedelikku, näiteks greibi- või sidrunimahla. Seejärel jooge oliiviõli ja minge magama.

Tulemus? Kaksteist kuni kakskümmend neli tundi hiljem, kui te vahepeal ennast tühjendamas ei käi, saate väljutada mõned kenad seebipallid. Ühel selle kelmuse ohvriks langenud inimesel oli geniaalne idee viia oma tükid haiglasse uurimiseks… Need hõljuvad, lagunevad, kui sõrmedega veidi suruda, sulavad 40°C juures 10 minutiga. See ei ole üllatav, sest tükid koosnevad peamiselt rasvhapetest. Nii et neil, kes tahavad pigem teada kui uskuda, ei ole kahtlustki, et tegemist on seebiga.

Siiani on see olnud tore keemiaeksperiment, mis ei too endaga kaasa ühtegi terviseriski, eks ole? Belgia koomiksitegelase Gaston Lagaffe’i stiilis keemiaeksperiment muutub tõeliseks pettuseks, kui müügimeessatub Metsiku Lääne puukastide kaasaegsesse ekvivalenti – Youtube’i platvormile, et tutvustada seda protseduuri kui viisi, kuidas „puhastada oma maksa“, kui „KÕRVALIST meetodit kividest vabanemiseks“, mis „suurendab teie energiat kümnekordselt“, ja kinnitab teile, et seebipallid on tegelikult „sapikivid“. Kuid… igaüks, kes on kunagi näinud tõelist sapikivi, kinnitab, et see ei hõlju, ei sula ja seda ei ole võimalik sõrmedega purustada. Ja tõeline sapikivi jõuab soolestikku läbi Oddi sulgurlihase, mis ei avane rohkem kui 3 mm. Kuidas saab seletada, et müügimeeste pooltteile esitatud kivid on mõnikord üle 1 cm pikkused?

Mida suurem, seda parem

Väide, et alternatiivsete „ravimitega“ saavutatakse terapeutiline mõju, on nii 1850. aasta müügimehe kui ka2022. aasta müügimehe lubadus. Praegusel juhul on hingekosutavaks lubaduseks sapikivide väljutamine loomulikul teel. Ei ole vaja operatsiooni – koletsüstektoomiat, sapipõie eemaldamist – ega sageli valulikku ultraheliravi. Vaja on ainult 2022. aasta Clark Stanley õpetusi, magneesiumsulfaati, oliivõli ja saategi terveks.

Kuigi meie haridustase ja juurdepääs teabele on 2022. aastal tunduvalt kõrgem kui 1850. aastal, on soov uskuda imedesse endiselt piiramatu, nii praegu kui ka siis. Internetis ja eriti Youtube’is leidub rohkesti videoid sellest protseduurist, mida tuntakse kui « Andreas Moritz’i » või « Hulda Clarki » maksakuuri nime all. Kahjuks antakse enamjaolt neid nõuandeid veendunud pealtvaataja seisukohast. Teaduslikke artikleid ravimikuuri tulemuslikkuse kohta kasutades teaduslikke vahendeid võib ühe käe sõrmedel kokku lugeda. See on kurb märk sellest, et 2022. aasta sotsiaalvõrgustikes on teadus sageli marginaalne ja ebausk enamuses.

Tulemus? Vaba tee müügimeestele, kes oma arvukuse ja kasvava publiku järgi otsustades teevad head äri, mis on „äsja neoliitikumist“ väljunud tsivilisatsioonide käeulatuses. Tulemus on ohtlik. Sest samal ajal, kui nende pettuste ohvrid toodavad seebipalle ainult oma proktoloogi jaoks, ei ravita tegelikke sapikive, mis võivad potentsiaalselt vajada ravi või operatsiooni.

Kuid asi läheb veel hullemaks. Mõned müügimehedpakuvad välja „alternatiivseid ravimeetodeid“ vähi, diabeedi või Alzheimeri tõve raviks. Meeleheide, mis alandab üksikisiku või isegi terve perekonna intellektuaalset valvsust, eriti kui tervisehäda ilmneb lapsel. Nende tõsiste patoloogiate ohvrid, kes „ravivad“ end taimetoidu, veganluse, ketogeense dieedi, spirulina või toorpuuviljade ja –köögiviljade dieediga, kaotavad väärtuslikku aega enda tegelikuks ravimiseks.

Pärast aastaid kestnud tegevusvabadusele on Prantsuse ametivõimud nende soolapuhujate vastu esimesi samme astumas. Asutati MIVILUDES ehk ministeeriumidevaheline järelvalveorgan, mis tegeleb soolapuhujate vastu võitlemisega (Mission interministérielle de vigilance et de lutte contre les dérives sectaires). Järelvalveorgani eestviimisel algatati (2020. aasta juulis) uurimine ühe prantsusekeelses Youtube’is kõige tuntuma „loodusravija“ üle.

Võimalik, et see ametivõimude reaktsioon on tekitanud Prantsuse soolapuhujate seas paanika tuule. Igatahes on pärast selle uurimise algatamist mõned prantsuse soolapuhujadühtäkki oma kohvrid kokku pakkinud ja välismaale suundunud…

 Reval ussisalv OÜ

Soolapuhuja, kellest me täna räägime, ei paku ussisalvi. Samas on ta üks neist, kes müüb teile tagasihoidliku 397 euro eest (Võimalik maksta kolmes osas väikese lisatasu eest) programmi, mis põhineb soolestikusisese seebitootmise trikil ja kannab nime „maksapuhastus, mis suurendab teie energiat kümnekordselt“.

Imeline lubadus on esile tõstetud veebilehe ülaosas programmi kirjelduses, kuid – praegusele ajastule omaselt – lehekülje allosas on viide õigusteabele, et mitte olla vastuolus seadustega, mis reguleerivad valereklaami ja ebaseaduslikku meditsiinitegevust. Kui lehekülje ülaosas räägitakse maksa puhastamisest sapikividest, siis lehekülje keskel kirjeldatakse väljutatud jääke ainult kui „kolesterooli kive“ – sõna „sapi“ on kadunud. See on nutikas sõnastus, arvestades, et paljud sapikivid koosnevad kolesteroolist, ja võimaldab kohtuniku ees öelda, et ei olnud mingit lubadust keha sapikividest puhastada. Samamoodi „VÄÄRAMATU meetod“ – lehekülje ülaosas on asendatud – „ei garanteeri ühegi häda paranemist, iga juhtum on eriline“ – lehekülje allosas. See on vääramatu meetod, kuid see ei pruugi midagi ravida, oleksite pidanud sellele varem mõtlema.

Tõrv ja suled

Müügimeesei ole ilmselgelt arst ja seega ei ole tal õigust anda meditsiinilist nõu – seda kinnitab ka tema veebilehel olev vastutusest loobumise säte. See on üks põhjusi, miks müügimeesei müü „võlueliksiiri“ koostisosi ise (Müügimehe veebilehel kasutatakse väljendit „maagiline eliksiir“). Kuid tema pakutud programm annab meditsiinilise lubaduse, sappikivide väljutamise loomulikul teel, mis tavaliselt toimub haiglas, meditsiinikraadiga arstide poolt, ultraheli meetodil (meditsiiniline protseduur). Müügimees on ka ettevaatlik, et mitte kinnitada, et väljutatud moodustised on tõepoolest sapikivid, ja selleks on põhjust. Lõpuks, kuna müügimees on keemiadoktor, ei saa ta varjuda võimaliku teadmatuse taha nii lihtsast keemilisest protsessist nagu seebistamine. Pärast Prantsuse tarbimisseadustiku artikli 121-2 lõike 2b tutvustamist, mis käsitleb eksitavate kauplemisvõtete tuvastamist, oleks võimalik see artikkel lõpetada.

Kuid pilt ei oleks täielik, kui ma ei lisaks, et eespool nimetatud müügimees propageerib ka mitmeid vandenõuteooriaid, alates sellest, et maskid ei aita COVID-19 leviku vastu – ta väidab valjuhäälselt ja selgesõnaliselt, et ta ei kanna seda mitte kunagi – kuni vandenõu olemasoluni läbi tervishoiukriisi diktatuuri kehtestamiseks Prantsusmaal, mille eest tal õnnestus põgeneda, saades isolatsioonimeetmete kehtestamisest kuu aega varem teada. Ta on nimetanud riiklikku rinnavähi sõeluuringu teadlikkuse tõstmise  roosa lindi oktoobrit „pettuseks“. Ta väitis talvel 2020-2021, et maski kandmine ei ole Eesti Vabariigis kohustuslik, aga see ei vasta ilmselgelt tõele (uuri lähemalt siit), ja ta väidab, et COVID-19 vaktsiin „ei ole ohutu ega tõhus“. Blogipostituses ei täpsustata, millist vaktsiini see väide puudutab. Jérémie Mercieri kanali Youtube’i video, mida selle väite juures allikana tsiteeritakse, on J. Mercier eemaldanud. Tema nimi märgiti ära Prantsuse ajalehes Le Monde paremäärmuslike vandenõuteoreetikute kategoorias. Ta on õppinud Tal Schalleri juures, kes oli vandenõuteoreetikute ringkondades „staar“ aastatel 2010-2013. Seda Genfis tegutsevat loodusraviarsti, kes veebruaris 2021 ütles ajalehele Tribune de Genève, et ka koroonaviiruse haigust COVID-19 ei ole olemas, kirjeldab müügimeeskui oma „mentorit“. Helged pead mõtlevad ühtemoodi. Videod on suunatud ka raskeid haigusi põdevatele inimestele, näiteks vähihaigetele. Jérémie Mercier’i veebisaidi avalehelt kättesaamatu lehekülg, mille indekseerimine otsingumootorites on vabatahtlikult blokeeritud, läbi sildi „noindex“. Selles ankeedis küsitakse, kas ankeedi täitjal on piisavalt „rahalisi vahendeid, et investeerida endasse ja oma tervisesse“.

See ongi kõik, mida ma öelda tahtsin. Mis puutub minusse, siis mõeldes tagasi teisele Metsiku Lääne klišeele, tunnen ma kohutavat soovi õppida tõrva valmistama.